Gabinet angiologiczno- chirurgiczny
prowadzony jest przez lekarza
Szymona Bukowskiego

specjalistę w dziedzinie chirurgii ogólnej oraz angiologii.,
członka Towarzystwa Chirurgów Polskich,
Polskiego Towarzystwa Angiologicznego
oraz Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.

Chirurgia to poezja...

Przykładowe choroby leczone w gabinecie:

ŻYLAKI KOŃCZYN DOLNYCH

Poszerzone i wydłużone odcinki żył powierzchownych, powodujące zaburzenia w prawidłowym przepływie krwi w kierunku serca.
Leczenie żylaków:

 1. zachowawcze – kompresjoterapia i leki flebotropowe
 2. zabiegowe – operacja chirurgiczna, skleroterapia

SKLEROTERAPIA

jest zabiegiem stosowanym w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, która może objawiać się jedynie uczuciem „ciężkości nóg” , „pajączkami” poprzez duże żylaki i niegojące się owrzodzenia . Zabieg skleroterapii polega na miejscowym wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły specjalnego preparatu w celu wywołania odczynu zapalnego ściany naczynia. W miejscu zapalenia powstaje skrzeplina, która z czasem ulega zwłóknieniu, czego następstwem jest zamknięcie światła naczynia. Żylak tworzony przez to naczynie zanika z powodu braku ciśnienia krwi w tym naczyniu.

Skleroterapia jest to metoda leczenia żylaków, zarówno dużych jak i małych – tzw. teleangiektazji lub „pajączków”. Zabieg polega na miejscowym wstrzyknięciu do poszerzonej żyły specjalnego leku – sklerosantu, w celu wywołania odczynu zapalnego ściany naczynia. W miejscu zapalenia powstaje skrzeplina , która z czasem ulega zwłóknieniu, czego następstwem jest zamknięcie światła naczynia. Żylak tworzony przez to naczynie zanika. Podczas jednej sesji terapeutycznej maksymalnie podaje się 2 – 4 ml płynu (lub 4 – 8 ml piany) – zależnie od tolerancji pacjentki.

DZIAŁANIA UBOCZNE, MOŻLIWE POWIKŁANIA:

 • zaczerwienienie, miejscowy obrzęk, niewielka bolesność – są to objawy lokalnego stanu zapalnego wywołanego przez podany lek, które powinny ustąpić samoistnie po czasie kilku do kilkudziesięciu godzin
 • brunatne przebarwienie skóry lub jej zasinienie pojawiające się w miejscu leczonej żyły jest zjawiskiem naturalnym – ustępuje samoistnie - po różnie długim okresie (nawet po kilku miesiącach)
 • twardy, bolesny przy dotyku „powrózek” – na przebiegu zamkniętego sklerosantem naczynia – jest to skrzeplina , która ulegnie samoistnej hemolizie („rozpuszczeniu”), można ją też ewakuować mechanicznie przez nakłucie żyły i wyciśnięcie na zewnątrz, po 2 – 3 tygodniach od zabiegu
 • miejscowa martwica skóry – ubytek tkanki – goi się przez ziarninowanie („strupek”)
 • zakrzepowe zapalenie żył układu głębokiego objawiające się dużym obrzękiem całego obwodu leczonej kończyny, zwiększoną jej konsystencją oraz silnym , rozpierającym bólem – KONIECZNA JEST WTEDY KONSULTACJA LEKARSKA
 • miejscowe i uogólnione reakcje alergiczne na podawany lek

ZALECENIA PO ZABIEGU SKLEROTERAPII:

 • tuż po zabiegu należy spacerować przynajmniej 20-30 minut
 • stosować kompresjoterapię (bandaż elastyczny lub podkolanówki uciskowe o drugim stopniu ucisku) :
  1. doba zerowa (w dniu zabiegu) – ucisk stosujemy przez resztę dnia oraz podczas nocy
  2. następne 2-3 tygodnie – ucisk stosujemy tylko w czasie dnia
  3. należy unikać rozgrzewania nóg – zamiast gorących kąpieli wskazany jest prysznic letnią wodą

KASZAKI, WŁÓKNIAKI, TŁUSZCZAKI

Często spotykanymi guzami podskórnymi są KASZAKI - wyczuwalne guzy, barwy cielistej, wielkości od ziarna grochu do śliwki. Kaszak powstaje w wyniku zastoju wydzielny w mieszkach włosowych gruczołów łojowych. Miejsce ich pojawiania się jest zróżnicowane – praktycznie mogą pojawiać się prawie w każdej okolicy ciała. KASZAKI mogą przez lata nie powiększać się i nie sprawiać żadnych dolegliwości, jednak nigdy nie zanikną samoistnie. Zdarza się, że ulegają one zakażeniu, a następnie zropieniu – pojawia się ból, zaczerwienienie i obrzęk. Zawsze powinien to ocenić specjalista. Kaszaka usuwa się poprzez chirurgiczne wypreparowanie wraz z torebką (w 2% przypadków torebka może ulec przemianie nowotworowej – stąd powinna być zbadana histo-patologicznie). Samo nacięcie kaszaka nie powoduje ostatecznego wyleczenia Operację usunięcia kaszaka wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, bezboleśnie. Zdarza się mnogie występowanie kaszaków. Najlepiej jest usunąć kaszaka zanim dojdzie do jego zropienia z racji na lepsze gojenie rany pooperacyjnej oraz pewność, że usunęło się torebkę w całości.
WŁÓKNIAKI – wyglądem zewnętrznym przypominają kaszaki, nie zawierają jednak treści łojowej ani torebki. Przed operacyjnym usunięciem ich odróżnienie może być czasami trudne. Leczenie jest identyczne, a mianowicie – polega na usunięciu w znieczuleniu miejscowym.
TŁUSZCZAKI – nowotwory zwykle łagodne wywodzące się z tkanki tłuszczowej. Występują jako pojedyncze bądź mnogie guzy podskórne. Konsystencja ich jest sprężysta, są ruchome względem swego otoczenia. Guzy te rzadko ulegają przemianie w nowotwór złośliwy, jednak często- z racji na swoją wielkość bądź umiejscowienie powodują ucisk lub nieestetyczny wygląd. Leczenie to chirurgiczne usunięcie zmiany w całości ale bez otaczających, zdrowych tkanek.


WŁÓKNIAKI „NITKOWATE”

Pojawiają się jako miękkie, uszypułowane (na szypule czyli tzw. „korzeniu”), zwisające guzki - wyglądem przypominające worek lub pusty balon. Kolorem mogą nie odbiegać od zdrowej skóry lecz często są nieco bardziej brunatne. Są różnej wielkości: od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Najczęściej występują w postaci rozsianej, w różnej okolicy: szyja, kark, okolica pach. Leczenie polega na odparowaniu zmian u podstawy przy pomocy LASERA CO2 lub wymrożeniu ciekłym azotem aparatem KRIO.


WRASTAJĄCE PAZNOKCIE

Za najczęstszą przyczynę nieprawidłowego wrastania płytki paznokciowej pod wał paznokcia jest zbyt głębokie obcinanie paznokci (tzw. ich zaokrąglanie). Powoduje to silny ból – często uniemożliwiający normalne poruszanie się, powstanie nacieku zapalnego – zwykle z wyciekiem treści ropnej. Leczenie zachowawcze polegające na stosowaniu leków przeciwzapalnych i odpowiednich opatrunków rzadko przynosi trwałą poprawę. Leczenie chirurgiczne polegające na tzw. Klinowym wycięciu paznokcia wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym – bezboleśnie (po zabiegu jednak wskazane jest przyjęcie doustnego leku przeciwbólowego. Warto też mieć ze sobą obuwie z „szerokim nosem” z racji na opatrunek na palcu). Istnieje ryzyko nawrotu choroby pomimo doszczętnego usunięcia chorej części paznokcia wraz z jego wałem.


ZNAMIONA SKóRNE („pieprzyki”)

Każde podejrzane znamię skórne powinno być usunięte chirurgicznie i poddane badaniu histopatologicznemu. Znamiona leżące w poziomie skóry zdrowej należy wyciąć przy pomocy skalpela z odpowiednim marginesem prawidłowej tkanki. Następnie zakłada się szwy kosmetyczne. Zmiany posiadające szypułę można usunąć przy pomocy lasera CO2 – tego typu zabieg nie wymaga szycia rany, a miejsce pobrania goi się niemal bez pozostawienia blizny. Laser działa bezdotykowo, dlatego nie ma ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi przez krew. Po zabiegu już następnego dnia można myć miejsce pooperacyjne wodą z mydłem, 1 raz na dobę można zdezynfekować gazikiem ze spirytusem. W czasie gojenia rankę pokrywa strupek, który odpadnie samoistnie. Może pozostać niewielkie przebarwienie które należy chronić przed promieniami słonecznymi .Przebarwienie zanika po kilku – kilkunastu tygodniach.


BRODAWKI WIRUSOWE ZWYKŁE („KURZAJKI”)

Drobne, zakaźne guzki powstające w warstwie naskórkowej skóry wywołane przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Mogą one występować w każdym wieku. Występują jako zmiany pojedyncze lub mnogie – rozsiane, często dotyczą obu rąk. Mają szorstką powierzchnię o różnym kolorze: od szarego poprzez jasnoszary , brązowy, czasem bardzo ciemny. Często występują w okolicy około paznokciowej. Zachowawcze leczenie brodawek zwykłych poprzez stosowanie preparatów zalecanych przez lekarzy dermatologów często okazuje się zbyt mało skuteczne i po ich stosowaniu dochodzi do nawrotów. Także wymrażanie brodawek przy pomocy ciekłego azotu nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Aktualnie najnowocześniejszą i najbardziej skuteczną metodą leczenia tego rodzaju schorzenia jest wykorzystanie lasera CO2, dzięki któremu pozbywamy się brodawek poprzez ich odparowanie. Jest to metoda bezkontaktowa – bez ryzyka zakażenia HBV, HCV, HIV. Cały zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Może zaistnieć potrzeba powtórzenia zabiegu po kilku tygodniach. Zdarza się, iż usunięcie pojedynczej brodawki spowoduje zaniknięcie pozostałych.


BRODAWKI PODESZWOWE

Twarde hiperkeratotyczne guzkowe zmiany pojawiające się na podeszwach. Często przysparzają dolegliwości bólowe. Ich przyczyną także jest zakażenie wirusem HPV. Przy zdrapywaniu zrogowaciałego naskórka z powierzchni brodawki może dojść do niewielkiego krwawienia. Leczenie jest identyczne jak brodawek zwykłych (patrz wyżej).


Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.